Me oleme lapsevanematena ilmselt kõik kuulnud ütlemisi, et nohu ei ole haigus ja seda ei ole vaja ravida jne. Jah, meil leidub neid lapsi, kelle jaoks ei olegi nohu justkui midagi. Paar päeva tilkuvat nina ja ongi kõik AGA meil on palju ka neid põnne, kellele tähendab nohu põskkoopapõletikku, keskkõrvapõletikku, suurt peavalu ja väga kehva enesetunnet. Lisaks veel lapsed, kes on astmaatikud ja allergikud jne.

 

Enne kui sa ei ole ise nohu käes vaevleva lapsega öid üleval olnud, sest pikali minnes ei saa ta hingata, ei olegi ehk nohu haigus. Aga kui oled hoidnud und püüda saavat last öö läbi kätel, muutub nohu millekski suuremaks kui vaid “kerge külmetus”.

 

1. Nohu ei ole midagi tõsist!

 

Kui me räägime beebieas lastest, siis nendega on nohu veel eriti keeruline. Alla 6-kuu vanused lapsed hingavadki vaid läbi nina. Imikutele võib äge nohu olla väga vaevav haigus. Nende nina limaskest on kohev ja põletiku ajal tekib tugev turse. Ninakäigud on kitsad ja kui lisandub veel eritis, ei jäägi enam suurt võimalust nina kaudu hingamiseks. Eriti märgatav on see rinnaga toitmise ajal, mil laps püüab piimasõõmude vahele õhku ahmida, lastes rinnast lahti. Laps nutab ja püüab taas süüa. See kõik kõlab kui suur probleem. Probleem nii lapsele kui ka vanematele, kes sellega toime peavad tulema kõige muu kõrvalt.

 

2. Nohu möödub iseenesest.

 

Meil korrutatakse kui mantrat, et ravi nohu ja see kaob 7päevaga, ära ravi ja pääsed nädalaga. Jah, nohule ei ole siiani nö ravi leiutatud aga selle sümptomeid saab leevendada. Täiskasvanutele on käsimüügis juba igasuguseid ravimeid aga kahjuks on nii, et isegi lastele mõeldud ninaspreid või siirupid on lubatud alles teisest eluaastast. Ka täiskasvanutel tuleb nina sekreedivaba hoida, sest ninas seisev lima võib tekitatada komplikatsioone ja olla põhjuseks nt põskkoopa – või keskkõrvapõletikuks. Ei taha neid täiskasvanulegi, rääkimata siis lastest.

 

3. Ninaaspireerimine on valus, sest laps nutab!

 

Ei, ninaaspireerimine ei ole kindlasti valus! Vähemalt mitte Nosiboo seadmetega. Nosiboo on valminud koostöös spetsialistide ja arstidega, seega on ka kõige tugevam imemisvõimsus sobilik isegi vastsündinule. Miks siis lapsed nutavad, kui see valus ei ole? Hea näide on küünte lõikamine lastel. Enamus lasevad seda teha ilma igasuguse vastuhakuta ja siis on need lapsed, kes juba kääre nähes nii hüsteeriasse lähevad, et endalgi hirm peale tuleb. Aga sa ju tead, et küünte lõikamine ei ole valus ja sa tead ka, et seda on vaja teha. Seega enamasti hoiad sa last süles kinni ja teed võimalikult kiirelt selle ära – laps muidugi karjub sel ajal kui ratta peal KUIGI TAL EI OLE VALUS! Lastele ei meeldi kui neid kinni hoitakse, kui nad peavad nende soovivastaselt paigal püsima, kui neil puudub kontroll tegevuse üle. See on tavaline! Mõni laps harjub aspireerimisega ajapikku, mõni mitte. Ometigi, kui meil on valida paar sekundit karjuv laps või terved ööd keskkõrvapõletikus piinlev põnn… usun, et valik on ilmselge!

 

4. Ninaaspiraator tõmbab aju välja!

 

Ära muretse, see ei ole võimalik.