Juba täiskasvanule on köha väga ebameeldiv haigus, mis siis lastest veel rääkida. Pikali olles ajab köhima nii mis hirmus, seega und saada on keeruline. Hingetuks köhivat last kõrvalt vaadata-kuulata on piin. Kuna köha põhjustavatele viirustele toimivaid ravimeid ei ole, siis viirusköha põhjust ravida ei saa, küll aga on mitmeid võimalusi köhaärrituse leevendamiseks.

Kõige sagedamini on laste köha põhjuseks ülemiste hingamisteede viirusnakkus, mis aja möödudes ise paraneb. Viiruslik köha algab tavaliselt kuiva ärritusköhana ning muutub mõne päeva möödudes rögasemaks.

 

Köhaärrituse leevendamiseks saad teha järgmist:

  • Puhastada ninaja hoida nina kaudu hingamine võimalikult vabana. Köhaärritust võib põhjustada nohusest ninast neelu valgunud sekreet või suu kaudu hingamisest kuivaks muutunud kurk. Nina puhastamiseks sobib ideaalselt just mõni Nosiboo aspiraator. Nina võid niisutada lapsel näiteks meresoolalahusega. See sobib hästi kasutamiseks ka enne aspireerimist.

 

  • Pakkuda juua.Jook leevendab kurguärritust ja muudab lima väljaköhimise kergemaks. Jook võiks olla lapsele sobivalt kas soe või jahe, kuid mitte tulikuum. Öösel võib käepärast olla klaas vett. Päeval võib pakkuda lisaks veele raviteed või mahla, ei sobi aga gaseeritud joogid.

 

  • Kergitada voodi peaalust veidi kõrgemale.Nii väheneb nohuse sekreedi valgumine neelu ja omast kogemusest väheneb ka kurgus nö “kõditunne”, mis köhima ajab.

 

  • Auru hingamine ehk inhalatsioon.Tulise veeauru hingamisega kaasneb väga suur põletuse oht, mistõttu ei tohi köha korral lastele teha kuuma vee auru. Köha leevendamiseks võib kasutada nebulisaatori ehk aerosoolpihusti abil tehtud auru sissehingamist. Nebulisaatorites võib kasutada isotoonilist soolalahust või destilleeritud vett. Sageli on hea panna lapsele nebulisaator näo ette just magamise ajal, nõnda saab inhaleerimise aega pikendada, kui laps ärkvel olles on rahutu ja pikalt paigal olla ei suuda.

 

  • Võib kasutada leebeid ja lapsele meelepäraseid rahvameditsiini võtteid, näiteks määrida rindkere hanerasvaga või teha sooja jalavanni. Kindlasti ei tohi kasutada selliseid võtteid, mis põhjustavad valu või millega kaasneb põletuse oht või oht midagi hingamisteedesse tõmmata.

 

  • Köhasiirup.Köha leevendamiseks võib kasutada näiteks Kidsmedi köhasiirupit. Kui paljudel teistel lastele mõeldud köhasiirupitel on suhteliselt ebameeldiv maitse, siis meie siirupil on mõnus mustasõstra mekk ja lapsed võtavad seda rõõmuga. Musta sõstra marjad koos lehtede ja vartega on hinnatumaid väsimuse peletajaid ja organismi kaitsevõime tugevdajaid, sest nendest saame peaaegu kõiki organismile vajalikke vitamiine ja mineraalaineid.  Muid ravimeid tuleks kasutada ainult arsti ettekirjutusel. Kasutamine: Täiskasvanutel tuleks võtta 1 supilusikatäis 2-4 korda päevas, lastel 1 teelusikatäis 2-3 korda päevas. Enne tarvitamist loksutada! Ei ole soovitatav alla kahe aastastele.

See ei sisalda kunstlike lõhna, värvi, maitse ja magustusaineid. Tootel puhas naturaalne maitse. Lubatud kasutada ka väikelastel. Ei sisalda alkoholi.