Öeldakse, et kui tahad head äri alustada, siis tasub valida valdkond, mis pakub tooteid/teenuseid lastele või lemmikloomadele – nende pealt kokku ei hoita. Eriti kehtib see esmavanemate puhul. Enne esimese lapse sündi enamasti tulevased lapsevanemad täpselt ei tea, mida kõike koju varuda, et saabuva ilmakodaniku jaoks kõik vajalik olemas oleks. Nii ongi lihtne sattuda olukorda, kus lõpuks olete koju valmis ostnud kas lausa mitme lapse jagu erinevaid asju või ka neid asju, mida tegelikult kunagi kasutada ei jõuagi.

Olles ise kahe lapse ema, siis võin julgelt väita, et teise lapse tulekuks valmistusin kindlasti praktilisemalt ja mõistlikumalt kui esimese. Esimesega tundus, et alati on riideid mitte piisavalt varutud või mingi vidin, seade alati puudu. Sai langetud paljude reklaamide “ohvriks” ning mõni neist asjadest seisab siiani oma originaalpakendis, sest isegi teise lapsega see kasutusse ei jõudnud.

Samas on lisaks vankrile, turvahällile, voodile ning lamamistoolile kindlasti veel mitmeid pisemaid asju, mis beebit kodus oodata võiksid.

Aga vaatame siis koos üle ühe minimalistliku nimekirja asjadest, mille oleme me ise kokku pannud. Kategoriseerisime tooted, et teil oleks samuti lihtsam järge pidada.

Moodne või praktiline riietus?

Iga ema unistab ilmselt sellest, et saaks oma maimukese panna moodsalt riidesse. Riiete valik alates sünnist on tänapäeval meeletult suur. Riieta beebi kasvõi smokingusse, kui selleks soovi on. Aga kui sa soovid siiski lähtuda sellest, et laps kasvab meeletult kiirelt ning nädalatega on beebi jälle ühest riidenumbrist välja kasvanud, siis soovitame koju varuda vaid kõige praktilisemad riideesemed.

Mäletan hästi, kui sünnitusmajas jõudis kätte hetk, kui pidin beebile “koju toomise” riided selga panema. Olin selleks valinud imearmsa body-retuusi komplekti AGA body käis üle pea. Ja ma ei saanudki talle seda seal selga, sest ma olin veendunud, et murran beebi kaela, seda talle selga ajades. Mees sõitis koju ja tõi ühe number suurema hõlmikbody, mis muidugi läks selga imelihtsalt. Siit ka soovitus bodyde valimisel – eelistage hõlmik stiilis body. Neid võiks ühes suuruses olla ca 5 ja valige kindlasti siis puuvillased variandid, mis on beebi nahale pehmed. Bodyde juurde siis ka retuusid/püksid. Mina enamasti eelistasin kinniste jalaotstega pükse, sest sokid ei püsi nii pisikestel enamasti jalas. Samas, kui sul on plaan hakata last kandma kandekotis/linas, siis kindlasti varuda mõni paar lahtiste säärtega pükse. Kandekotis kinniste otstega pükse kasutada ei tohi.

Meie lemmikud olid ka nö onsied ehk ühes tükis puuvillased toakombed. Eriti meeldisid variandid, millel lukk käis kahes suunas lahti. See tegi lapse mähkmevahetuse lihtsaks ja ei pidanud beebit üleni paljaks koorima.

Vaja läheb ka kahte puuvillast mütsi ning mõnda soojemat jakki ja kampsunit. Üle ega ümber ei saa ka sokkide ja papude ostmisest. Riiete ostmisel tuleks mõelda, millal laps sünnib – talvebeebil peaks olemas olema ka üks soojem müts ja ka üleriided peaksid tal olema paksemad. Lapse kõige suurem kehaosa on pea, mistõttu on mütsikese kandmine alguses väga oluline, et kehasoojust hoida.

 

Vannimõnud

Tavaliselt meeldib lastele väga vannis käia, kuid kui esimene vanniskäik jätab lapsele ebameeldiva mälestuse, on vannitamist pärast raske harjutada. Seetõttu tuleks esimene vanniskäik ette võtta siis, kui laps on heas tujus ja vee soojust kindlasti termomeetriga kontrollida. Hea variant selleks on kontaktivaba termomeeter, mis reageerib veele koheselt ja saad jooksvalt beebi veetemperatuuri jälgida ilma, et seade sul vees ujuks ees. Väga kiireks ja tõhusaks variandiks on näiteks Kidsmedi kontaktivaba termomeeter. Vannitemperatuuri saab kätte 1-sekundiga.

Vannitamiseks võiks beebile osta beebivanni ja sellele ka jalad (viimane on juba mugavuse küsimus). Meie kodus oli duššinurk ning maas põrandal beebivannis last vannitada oli seljale päris kurnav. Jalad tõstavad vanni lapsevanema jaoks mugavale kõrgusele ja saad seda protseduuri ise ka nautida. Samuti on mugav asi beebi vanniiste, kuhu saad lapse peale lamama panna ilma, et teda ise pidevalt hoidma peaksid.

Pisikesel ilmakodanikul peaks olema ka oma vannirätik. Ühest rätikust täiesti piisab ja sobib ka täiesti tavaline pehmekoeline saunalina. Kõrvade ja kapuutsiga beebirätik on küll hästi tore, aga seda ei lähe tingimata vaja, sest lastel endil on alguses ükskõik, kas nad näevad vannist tulles nunnud välja või mitte. Neile on oluline hoopis see, et neil oleks olemas armastavad vanemad. Pesemistarbeid kohe vaja ei lähe, sest esialgu piisab vannitamisel vaid veega pesemisest. Šampooni on tarvis kuuendast elukuust.

Ärgem unustagem ka emmesid. Endale võiks ema muretseda paar head imetamisrinnahoidjat. Neid on küll keeruline ette osta, aga sellele võiks mõelda esimesel võimalusel. Rinnahoidja sisse saab panna ka rinnapadjad, mis aitavad kaitsta rinnahoidjat ja ülejäänud riideid ning sellega on imetamine tunduvalt lihtsam. Mina ise soovitaks varuda ka mõned imetamispluusid, millega ei pea ema end riidest lahti võtma imetades, vaid saab mugavalt rindadele ligi igal hetkel.

 

Küünekäärid võta kaasa juba haiglasse

Paljud lapsed sünnivad pikkade ja uhkete küüntega, mis vajavad üsna ruttu maniküüri. Peale selle kasvavad ka laste küüned üsna ruttu. Seetõttu soovitame lapsele osta kas küünekäärid või –tangid.

Suures koguses mähkmeid enne beebi sündi koju varuda ei soovita, sest võib juhtuda, et ostetud mähkmed beebile ei sobi. Erinevad tootjad kasutavad erinevaid materjale ja lapsed reageerivad neile erinevalt. Seetõttu võiks alguses valmis osta mõne paki mähkmeid ja kui nende kasutamine sobib, võib samasuguseid mähkmeid juurde varuda. Lisaks kasvavad nad kiiresti ka suurustest välja.

Palju abi võib olla ka niisketest salvrätikutest, mida on väga mugav kasutada kodust väljas olles. Võimalusel peaks aga beebi peput puhta vee all pesema. Samuti läheb kodust väljas olles vaja mähkimiseks mõeldud ühekordseid aluslinasid. Meie kasutasime neid ka kodus. Mul oli tehtud üks korv, kus olid kokku pandud mähkevahetuseks kõik vajalik ja seda oli hea mööda kodu endaga kaasas kanda. Sellist spetsiaalset mähkimisalust me ei kasutanudki.

Vastsündinu naba haava paranemise eest tuleb erilist hoolt kanda ja puhastada seda samuti vähemalt kaks korda päevas või ka igal mähkmevahetusel. Seda tehakse vatitiku ja saialilletinktuuriga, millel on antimikroobne toime. Kui saialilletinktuuri jääb üle, võib seda hiljem kasutada haavade puhastamiseks.  Silmade puhastamiseks on hea kasutada füsioloogilist lahust. Silmi tuleb puhastada kaks korda päevas vatipadjakesega suunaga silma välisnurgast sisenurka. Mõlemale silmale tuleb kasutada eraldi vatipadjakest, et vältida bakterite levikut ühest silmast teise.

Apteegist leiad ka muud peale ravimite

Beebile tuleb esimese elunädala lõpust hakata andma D-vitamiini, et ennetada luude kasvamisel ja arenemisel tekkida võivaid tüsistusi. Peale selle peaks kindlasti olemas olema üks niisutav kreem, mille võiks samuti apteegis müüdavate toodete seast välja valida. Mäletan hästi, kuidas minu beebidel nahk peale sündi ketendama hakkas, eriti just labajalgadelt ja kätelt. Sel puhul kasutasime meie dermatoloogide poolt soovitatud pisut kallimat kreemi. Kreem peaks olema kindlasti lõhnavaba, sest intensiivne aroom ei pruugi lapsele meelt mööda olla. Kuna tänapäeval on kerge tekkima ka mähkmedermatiit, siis on vaja ka ühte tsinki sisaldavat kreemi, mida tuleks kasutada siis, kui lapse nahk punetab ja vajab hooldamist. Mähkmelööbe või punetuse vastu kindlasti teha ka õhuvanne, selle tarbeks on hea jälle omada ühekordseid aluslinu.

Vastsele emale lisaks ostukorvi rinnanibusid hooldava salvi ning rinnapatju. Tähelepanu peaks pöörama sellelegi, et tampoone võib kasutada alles pärast sünnitusjärgset kontrolli, kuid neli kuni kuus nädalat pärast sünnitust on kõigil naistel sünnitusjärgne verejooks, mistõttu peaksid kodus olemas olema hügieenisidemed. Samuti soovitan varuda spetsiaalseid võrkpükse, mis hoiavad sideme kenasti paigal ning määrdumise korral saab need lihtsalt ära visata.

Kuna lastel on kombel täiesti ootamatult haigestuda ja tavaliselt see juhtub reedeti ja õhtul, kui mitte kedagi kätte ei saa. Palavik ja valu piinavad väikelapsi sageli ootamatult keset ööd. Kui palavik tõuseb üle 38,5 kraadi, on soovitatav kasutada palavikku alandavaid küünlaid. Koguse määramisel tuleb arvesse võtta lapse kehakaalu. Temperatuuri mõõtmiseks peab kodus olema termomeeter, väikelaste ja beebide puhul on kõige lihtsam kasutada kontaktivaba termomeetrit. Kidsmedi Termoplus kontaktivaba termomeeter on hea valik, kuna sellega saate lisaks beebi kehatemperatuurile mõõta ka nt lapse vannivee temperatuuri või lapse piimapudeli temperatuuri.

Nohu on beebidele vaevav haigus, sest nina limaskestale tekib põletiku ajal tugev turse. Sekreedi ninast välja saamine on äärmiselt oluline, kuna vastasel juhul võib sellest kujuneda kõrvapõletik. Sekreeti saab beebi ninast ettevaatlikult eemaldada Nosiboo ninaaspiraatoriga. Nohu korral on soovitatav kasutada ka meresoolalahust. Lapse ninakäikude turse võib olla põhjustatud ka kuivast õhust ja ema hormoonidest, mistõttu ei pruugi iga nohisemine veel nohu olla. Füsioloogilist meresoola lahust on ka igapäevaselt hea kasutada lapse nina puhastamiseks, et tal oleks kergem hingata ja imeda.

Nohu ja köha korral on kindlasti suureks abiks ka inhalaator.

Ninaaspiraatori puhul kindlasti valida meditsiiline seade, mis oleks sertifitseeritud. See tagab ohutuse teie beebile. Ravimite puhul kehtib reegel, et ühest täiesti piisab, sest ravimid aeguvad kiiresti. Meile soovitati sünnitusmajast ka gaasirohtu koju varuda üks pudel, sest gaasid ei hüüa tulles ja kui öösel su beebi on ikka valudes piinlemas, sest gaasid ei taha välja tulla, siis on hea, kui rohi kohe olemas on.

Rinnapiim, see imeline eliksiir

Kindlasti on rohkelt neid tulevasi emasid, kes mõtlevad, kas üldse imetama hakata või siis ootavad seda  just väga. Side, mille imetamine loob ema ja lapse vahel, on kirjeldamatu aga imetamisest olulisem on lapse jaoks vaimselt terve ja õnnelik emme. Seega see, kuidas sa otsustad oma last sööta või millega (rinnapiim, rinnapiimaasendaja) on sinu enda otsus. Aga see, kas sul rinda piim tekkima peale sünnitust (või ka juba raseduse ajal mõnel) hakkab, ei ole enam sinu valik. Eelmises lõigus mainisin, et apteegist (või poest) võiks osta rinnapadjad ja nibukreemi. Samas soovitan ma koju ette osta ka rinnapumba. Nende valik tänapäeval on suur – on manuaalseid, on elektrilisi jne. Olen proovinud ära kõik variandid ja lõpetasin siiski elektrilise rinnapumbaga. Kui minu imetamise aeg jääb ca 3a taha, siis tänapäeva pumbad on teinud arenguhüppe ja nüüdseks pakutakse juba variante, mis teevad kõik su eest ise ära. Nt Lola & Lykke elektriline nutikas rinnapump. Pane seade vaid rinnale, vajuta nupp ja oota. Ei mingit mürinat, mis öösel pumbates terve pere ärataks.

Paljud emmed on seda meelt, et pump ei ole vajalik ning saab ka ilma hakkama. Jah, saab aga kui sul tekib äkitselt piimapais ning lapse imetamine seda ei leevenda, siis küll on hea, kui sul on hea rinnapump kapist võtta! Olen seda ise kogenud ning öösel sõbranna äratamine rinnapumba laenamiseks ei olnud meeldiv. Rinnapump annab emale ka vabaduse vajadusel natukeseks “oma” aega saada ja isale anda võimaluse lapse toitmisel osalemiseks. Üks hea koolikutevastane lutipudel võiks samuti olemas olla, Lola & Lykke pumbaga saad sellise kaasa.

 

Oh, see magus uneaeg

Kõige armsam laps on magav laps! Selle tõe õpib iga lapsevanem kiirelt selgeks. Selleks, et beebi juba varakult hästi magaks, tuleb sisse seada rutiin. Tegevused, mis eelnevad enne uneaega, et laps juba une režiimile seada ning see, kuidas ja kus laps magab. Esimene laps magas meil algusest peale oma võrevoodis aga teine vooditaskus, mis käis meie enda voodi külge. Seega võiks enne beebit ära otsustada, millises pesas beebi magama alguses hakkab (kuigi kõik läheb lõpuks ikka nii nagu beebi soovib enamasti :D ) ja selle järgi osta siis valmis võrevoodi või vooditasku ning madrats. Enamasti soovitatakse kookos-tatra madratseid, alguses vajab beebi suhteliselt tugevat madratsit. Patja kindlasti mitte kasutada ning meie ei kasutanud öösel ka tekki, vaid hoopis nö magamiskotti, kus käed olid väljas ja jalad ning keha kenasti koti sees soojas. Samuti kasutasime mähkimislinasid, sest lapsed armastavad olla mähitud, see annab neile turvatunde. Voodipesu valige ikka puuvillane ning lapsesõbralik. Paarist komplektist kindlasti aitab! Meil oli ostetud/kingituseks saadud mitmeid armsaid beebitekke, küll paksemaid ja õhemaid. Need kulusid kõik marjaks ära. Panin autosse, vankrisse, voodisse, diivanile, hea oli alati käepärast hoida, kui beebi otsustas silma kinni lasta ootamatult. Beebimonitorid on ka ehk midagi sellist, mille poole meie pere pigem soovitab vaadata. Elades nt majas, kus beebi magab teisel korrusel või õues, on hea oma toimetamisi teha teades, et kuuled (või ka näed) last, kui ta ärkama peaks.

Katsikupidu pöörake enda kasuks

Enamikul lastel on olemas vanemad, tädid ja sõbrad ja kõik tahavad midagi kinkida. Sel juhul tasub eelnevalt nendega kokku leppida, millesse külalised võiksid investeerida. Eelpool mainitud asjadest võib nimekirja lisada nii mõndagi. Elektriline ninaaspiraator, kontaktivaba termomeeter, elektriline rinnapump on kindlasti sellised kallimad seadmed, milles saavad külalised ühineda, et teha üks praktiline ja vajalik kingitus värsketele lapsevanematele.

 

Kõik ülaltoodu on minu kui 2 lapse ema soovitused ja kindlasti on veel asju, mis teevad uue ilmakodaniku eest hoolitsemine lihtsamaks ning muretumaks aga siia said kirja just need asjad, mis on nö MUST HAVE. Ja ega teid ju maailmast ära lõigata veel seepärast, et lapse saate. Kui midagi jääbki puudu, siis saab endiselt keegi teile asju tuua või ühiselt neid ostmas käia. Lihtsalt soovitame lähtuda sellest, et vähem on rohkem. Ei ole mõtet koju varuda sahtlite viisi riideid väi mähkmeid, mis kokkuvõttes kasutust ei leia.