Imetamine on loomulik viis vastsündinu toitmiseks ja kordumatu sideme loomiseks. Vahetult pärast sünnitamist võib tervishoiutöötaja jagada soovitusi beebi esimeseks toitmiseks. Hämmastaval kombel tunneb vastsündinu sinu rinnapiima lõhna. Ta otsib selle „allikat“ ja teeb oma suu lahti.

Õigesti rinnaga toitmine vajab harjutamist ja võib olla algul valulik, eriti kui beebi ei haara rinda korralikult suhu. Võta endale mugav asend. Palu oma ämmaemandalt õige tehnika kasutamisel abi ja peagi oskad juba ise. Kui oled rinnaga toitmise omandanud, peaks see olema valutu ja lihtne.

Rinnaga toitmisel aga võib tekkida palju küsimusi ja mõningaid murekohti: lapse imemisvõte, nibuvalu, imetamise logistika ja ajastus jne.

Imetamine algab õigest lapse imemisvõttest, mis võib nii mõnelegi beebile olla keeruline ning ka imetamisvõttes ehk kuidas last imetamise ajal hoida. Kuid oma lapse õigesse asendisse saamine muudab juba kõike, kogu protsess muutub teie mõlema jaoks koheselt palju lihtsamaks ja mugavamaks.

Ideaalis katab teie lapse suu kogu teie nibu ja areola, et ta saaks piimanäärmete masseerimiseks kasutada oma keelt, suud ja huuli.

Hea imemisvõtte saamiseks peate toimima järgmiselt. Kui beebi suu on pärani lahti, tooge ta oma rinnale, võimaldades neil haarata enda kätte haaramise juhtpositsioon. Sel hetkel saate teada, kas teil on korralik võte, millal teie lapse huuled on laiali ning lõug ja nina puudutavad teie rinda. Võib juhtuda, et peate beebi alahuule alla tõmbama. Veenduge, et teie laps imeb õigesti, otsides ühtlast imemise, neelamise ja hingamise mustrit. Liikumine peaks olema nähtav lapse põses, lõualuus ja kõrvas. Korralik imemine kõlab nagu neelamine; ahmimine võib näidata, et võte pole õige. Kui teile tundub, et laps ei ime õigesti, eemaldage laps rinnalt ning alustage uuesti.

Kui kaua peab imetama?

Kui olete esimest korda emaks saanud, võivad seansid tunduda üsna pikad, kuid on oluline, et teie laps saaks süüa talle sobivas tempos. Enamik seansse kestab keskmiselt 20–30 minutit.

Jälgige oma last, et aru saada, millal lõpetada:

- kui nad täielikult lahti lasevad

- aeglustavad imemist-neelamist.

Enamasti jääb beebi pärast toitmist magama. Ära muretse liiga palju beebi toitmiskava koostamise pärast. Vähemalt esimesed paar kuud toida oma last siis, kui ta seda soovib.

Ei ole mingit konkreetset reeglit, kuid varsti hakkad mõistma märke, mis näitavad, et laps on näljane. Näiteks:

- laps imeb oma rusikaid,

- nutab,

- teeb oma suu lahti, pöörates ootusrikkalt pead.

Lase lapsel imeda nii kaua, kui ta soovib. Veendu, et ta oleks ühe rinna täiesti tühjaks imenud, enne kui teise juurde lähete. Pea meeles, et rinnaga toidetavat last ei saa üle toita.

Kuna sinu vastsündinul puudub ajataju, tuleb teda regulaarselt toita, seda ka öösel. Seega ära looda palju magada ja puhka nii sageli, kui võimalik.

Ärge unustage, et iga laps on erinev ja kõik need on lihtsalt üldised juhised. Õpite oma last aja jooksul tundma ja tegema tema ning ka enda jaoks parimaid valikuid.

 

Rinnapiima pumpamine ja varumine

Rinnapiima väljapumpamine võib osutuda vajalikuks siis, kui pead oma lapsest mõnda aega eemal olema või kui lähed tagasi tööle, kuid soovid jätkata lapse toitmist rinnapiimaga.

Ükskõik millist meetodit sa väljapumpamiseks kasutad, on oluline jälgida, et käed oleksid puhtad ning et kõik pudelid, anumad ja pumba osad oleksid pestud ja steriliseeritud. Enne väljapumpamise alustamist masseeri oma rindu, et soodustada piima voolamist.

Pumpamisel on palju eeliseid, sealhulgas emale puhkuse andmine imetamisest, piimavaru säilitamine, rindade paise leevendamine, lõhenenud nibudega imetamise kergendamine ja võimaldamine teil varuda rinnapiima eriolukordadeks. Vaadake Lola & Lykke Nutikas elektriline rinnapump ehk kaasaegne nutipump, mis võimaldab pumbata vastavalt teie vajadustele.

Võite pumbata alati, kui see teile sobib, kuigi hommik on selleks eriti suurepärane aeg, sest siis on enamasti rinnad piima täis.

Rinnapumpa saate kasutada ka näiteks sel ajal, kui beebi sööb. Ühel rinnal beebi ja teisel pump on väga hea kombo. Kaasaskantav rinnapump võimaldab teil pumbata kõikjal ja millal iganes. Paljud emad kasutavad pumpa tööl olles. Kui pumpate, proovige lõõgastuda ja end mugavalt tunda. 20–30 minutit on tavaliselt piisav aeg.

Kui olete rinnapiima välja pumbanud, peate leidma koha oma piima hoiustamiseks. Saad kasutada kilekotte ja pudeleid, ehkki kõige mugavam valida L&L nutikas elektriline pump, mis võimaldab teil pumbata rinnapiima otse säilituskotti. Kui soovite külmutada oma rinnapiima kuni 150 ml portsjonitena hilisemaks sulatamiseks, sildistage iga kott kuupäevaga. Rinnapiima võib hoida külmikus kuni viis päeva temperatuuril 4 °C või alla selle või kaks nädalat külmiku jääkambris ning kuni kuus kuud sügavkülmikus.