Isegi esimestel nädalatel pärast lapse sündi tuleb ette olukordi, kui peate viibima mõnda aega kodust eemal - olgu need poeskäigud, arstivisiidid, külaskäigud või ühiskondlikud kohustused. Kui varasemalt ehk oleks beebi kaasa endaga võtnud ja vajadusel leidnud mõne vaikse nurgakese, kus beebit imetada, siis praegusel ajal on ilmselt targem pisikese beebiga avalikke kohti vältida. Seega tuleb päevakorda rinnapiima välja pumpamine ja ka selle õige säilitamine.

Nutikas rinnapump Lola & Lykkelt on siin suureks abiks. Ainulaadse disainiga paindlik, ülimalt pehme lehter jäljendab beebi loomulikku imemismustrit, vähendab survet ja aitab rinda masseerida, et soodustada ning optimeerida piimavoolu.

Väljapumbatud rinnapiimaga tuleb hoolikalt ümber käia. Kõik rinnapiimaga kokku puutuvad esemed tuleb põhjalikult puhastada! Peske pudelid ja lutid harja ja sooja seebiveega ning seejärel steriliseerige neid kolm minutit või peske pudeleid ja lutte nõudepesumasinas 65 °C juures.

Väljalüpstud rinnapiima säilitamine puhtas kaetud nõus tervele ajalisele lapsele toimub järgmiselt:

1) tavalisel toatemperatuuril umbes 8h (võib hommikul lüpsta välja samaks päevaks)

2) tavalises külmutuskapis 2-3 ööpäeva (võib alustada piima varumist üle-eelmisel päeval, kui on ette teada lahusolek)

3) sügavkülmas -18 kraadi C 2-3 kuud (alati kirjuta säilitamisel kuupäev peale, sest hiljem sa enam ei mäleta)

4) sügavkülmas -24 kraadi C kuni 6 kuud.

Kasutamiseks ei ole vaja rinnapiima kuumutada – piisab sulatamisest ja soojendamisest kehatemperatuurini.

Sulatatud piima ei külmutata kunagi uuesti.

Soojendatud rinnapiima kasutatakse 2h jooksul. See tähendab, et seda võib lapsele küll 2h jooksul korduvalt pakkuda, aga lõpuks tuleb jäägid siiski minema visata.

Sulatamiseks ja soojendamiseks ei kasutata kunagi mikrolaineahju. Kasuta soojavee vanni või võta lihtsalt piimapakike aegsasti sügavkülmast välja.

Seepärast tuleks rinnapiima säilitada väikeste portsudena, et korraga ei peaks liiga palju sulatama või soojendama. Selleks sobivad ideaalselt Lola & Lykke rinnapiima säilituskotid. Nendele saad mugavalt peale kirjutada ka pumpamise kuupäeva.

Väga oluline on see, et kui ema on lapsest lahus, siis sama sagedusega, kui laps sööb, on vaja ka rindu tühjendada. Iga 2-3h tagant on vaja lüpsta rindu umbes 20-30 minuti jooksul – ka siis, kui lõpus erituvad ainult väikesed tilgad. Selle sama piima võib ka loomulikult koguda puhtasse nõusse ja säilitada järgmisteks kordadeks.

Allikas: Ülle Lember, ämmaemand, imetamise nõustaja